Talentscouting NHV seizoen 2025-2026

De weg van een NHV-talent richting een Oranje jeugdselectie loopt tegenwoordig via de toplijn van een Handbalschool. Het programma binnen deze toplijn bestaat uit een door het NHV aangestuurd opleidingsprogramma in het kader van talentontwikkeling, gericht op de nationale jeugdselecties. Dit programma volgen speelsters naast hun reguliere clubtrainingen. Daarbij is het belangrijk om overbelasting te voorkomen, zeker rond de zogenoemde groeispurt.

Verschil in opleidingsroute jongens en meisjes

De route voor jongens binnen het NHV is anders ingericht dan voor meisjes. Omdat het bij de herenjeugd lastiger is om regionaal gelijkwaardige trainingsgroepen te vormen, starten jongens al twee jaar eerder (14-15 jaar) met centrale trainingen op Papendal dan meisjes (15-16 jaar).

Bij de meisjes wordt binnen de toplijn nog regionaal getraind. In de regio Zuidwest vindt deze training plaats op donderdagmiddag bij Quintus van 14.30 tot 16.30 uur. Hiervoor is medewerking van school noodzakelijk.

Vanuit de Handbalschool met toplijn kunnen spelers en speelsters worden geselecteerd voor:

De jongste Oranjeselecties zijn:

Scoutingsdagen Oranje U16 (meisjes)

De scouting voor de jongste damesjeugdselectie (Oranje onder 16) richt zich dit seizoen op het Open EK 2026 in Göteborg, dat in juli plaatsvindt tijdens de Partille Cup.

Via twee centrale scoutingsdagen op donderdag 5 en donderdag 12 maart op Papendal wordt uiteindelijk een groep speelsters geselecteerd die in aanmerking komt voor de voorbereiding op het Open EK. Na enkele centrale trainingen zullen uiteindelijk 16 speelsters uit de geboortejaren 2010-2011 afreizen naar Zweden.

De selectie voor deze nationale scoutingsdagen vanuit de toplijn van Handbalschool Haaglanden wordt gemaakt door regiotalentmanager Zuidwest Wesley Hage.

Van Quintus hebben de volgende speelsters een uitnodiging ontvangen: Romy Hoogerwerf, Tess Kuijvenhoven, Senna Merkestein, Sharon-Jane Prins, Femke Touw, Marit Barendse, Sanne Beijk, Marit Bouhuizen, Nina van Dalen, Lynn van den Dijkgraaff, Liv Heemskerk, Naomi Scholtes, Lotte Visser en Robine Schoeber. Allemaal speelsters uit onze DC1- en DB1-teams.

Toplijn-toernooi op Papendal

Als eerste verkenningsmoment vond op donderdag 5 februari een zogenoemd toplijn-toernooi plaats op Papendal. Hieraan namen deel: Senna, Sharon-Jane, Femke, Sanne, Lynn, Robine en Vive Zwinkels.

Eerdere selectiemomenten

De scoutingsdagen in 2026 vormen al het tweede scoutingsmoment voor de lichting 2010-2011. In 2025 vond het eerste moment plaats. Daarna werden Tess, Marit Barendse, Marit Bouhuizen, Liv, Naomi, Nina en Lotte geselecteerd voor drie centrale trainingen.

Later werden Naomi Scholtes en Nina van Dalen uitgenodigd voor enkele stagedagen bij de Handbal Academie op Papendal.

Naomi (cirkelspeelster) mocht vervolgens als invalster deelnemen aan een internationaal toernooi met de Oranje O18-selectie.

Voor Nina (rechterhoek) volgde zelfs een uitnodiging om mee te gaan met de huidige HA-groep op stage bij topclub Györi in Hongarije, een unieke ervaring.

Genieten én blijven ontwikkelen

Wij wensen alle speelsters de komende periode veel succes tijdens de trainingen en onderlinge wedstrijden met de 62 aangemelde talenten uit heel Nederland. Vanuit de jeugddivisie weten we dat de concurrentie groot is.

Het is belangrijk dat de speelsters tijdens de scoutingsdagen vooral ook genieten van deze bijzondere ervaring en blijven dromen van Oranje. Tegelijkertijd blijft de basis van het handbal liggen bij het spelen en ontwikkelen binnen de eigen club.

Jan van Kester

X